Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 6/2020
Regulamin zdalnego nauczania
Regulamin zdalnego nauczania (kształcenia na odległość) obowiązujący
w Zespole Szkół w Dąbrowicach.
Zdalne nauczanie – informacje ogólne
Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik na odległość oznacza wykorzystanie w procesie edukacji wszelkich dostępnych środków komunikacji, które nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem, a także możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych wskazanych przez nauczyciela .Zdalne nauczanie wprowadza się w Zespole Szkół w Dąbrowicach decyzją Ministra Edukacji Narodowej lub organu prowadzącego w sytuacji, w której dotychczas prowadzone zajęcia zostają zawieszone.
O wprowadzeniu zdalnego nauczania Dyrektor szkoły/osoba upoważniona przez dyrektora informuje nauczycieli, rodziców, opiekunów oraz uczniów za pośrednictwem strony internetowej szkoły oraz za pomocą mediów społecznościowych powołując się na odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
Wychowawca zobowiązany jest sprawdzić, czy wszyscy rodzice oraz uczniowie Zespołu Szkół mają dostęp do internetu . W przypadku, kiedy takiego dostępu nie ma, wychowawca ma obowiązek poinformować dyrekcję szkoły/osobę upoważnioną przez dyrektora o tym fakcje i zaproponować inne rozwiązania mające na celu umożliwienie uczniom zdalną naukę i kontakt z nauczycielami.
We współpracy z nauczycielami dyrektor/osoba upoważniona - ustala:
-sposób komunikowania się z uczniami i rodzicami,
-możliwości ucznia i rodzica do korzystania z materiałów elektronicznych,
-formę przekazywania treści utrwalających wiedzę,
-ilość przekazywanego materiału w danym dniu,
-metody monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji ich wiedzy i umiejętności, -formy informowania uczniów i rodziców o postępach w nauce, a także uzyskanych przez nich ocenach z poszczególnych przedmiotów i zajęć dydaktycznych,
-tryb konsultacji ucznia i rodzica z nauczycielem.
Zadania nauczyciela
Nauczyciel organizuje pracę z uczniami, informując ich o możliwym trybie pracy (formach i częstotliwości kontaktu, zakresie zadań, materiałach, terminie i formach indywidualnych konsultacji, terminach i formach oddawania prac itp., zasadach oceniania).
Zakres przekazywanych treści i zadań do wykonania jest dostosowany do możliwości psychofizycznych i technicznych uczniów.
Wiadomości i zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia w korelacji z innymi otrzymywanymi zadaniami z pozostałych przedmiotów.
Wychowawcy klas są zobowiązani do przeprowadzenia zajęć nt. bezpiecznej nauki w Internecie (w ramach kształcenia na odległość).
Prowadzona korespondencja z uczniami stanowi część dokumentacji przebiegu nauczania.
Prowadzenie zajęć
Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to zajęcia, które mogą być realizowane z wykorzystaniem materiałów w postaci elektronicznej np.:
-dostępnych na stronach MEN, w tym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej https://epodreczniki.pl/,
-stronach: Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/), Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (np. https://www.oke.lodz.pl/), Kuratoriów Oświaty (np. https://www.kuratorium.lodz.pl/)
-materiałach prezentowanych w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej i radiofonii (np. vod.tvp.pl),
-innych materiałach wskazanych przez nauczyciela (np. wydawnictwa i portale edukacyjne);
Zajęcia mogą być realizowane w inny sposób wskazany przez nauczyciela (po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły/lub osobą upoważnioną przez dyrektora).
Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:
Materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
-zintegrowaną platformę edukacyjną https://epodreczniki.pl/;
-komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
-media społecznościowe ,
-lekcje online;
-programy telewizji publicznej i audycje radiowe;
-zamieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły (obligatoryjnie w przypadku, gdy materiały wysyłane przez wychowawcę/nauczyciela przedmiotu nie docierają poprzez komunikatory do wszystkich uczniów/rodziców);
-podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, z których uczeń korzysta w szkole;
-kontakt telefoniczny z nauczycielem;
-wydrukowanie przez szkołę materiałów dla uczniów i wyłożenie ich we wskazanym miejscu do odbioru przez rodziców;
-inne sposoby wskazane przez dyrektora/lub osobę upoważnioną przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego.
O wyborze sposobu prowadzenia zajęć w ramach nauczania zdalnego zapewniającego realizację podstawy programowej decyduje nauczyciel, uwzględniając specyfikę nauczanego przedmiotu, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz możliwości techniczne wszystkich uczestników tego procesu.
Platformy edukacyjne, z których korzystają nauczyciele w czasie zdalnego nauczania, powinny zawierać treści gwarantujące realizację podstawy programowej.
Nauczyciel jest zobowiązany do realizacji tematów na bieżąco zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć, stosując różnorodne formy pracy. Nauczyciele mogą dokonać modyfikacji w rozkładach materiału danego przedmiotu, tak, aby umożliwił on realizację podstawy programowej. Planując zajęcia lekcyjne nauczyciel musi pamiętać o dostosowaniu zadań dla uczniów z SPE.
Ocenianie i klasyfikowanie
Udostępniając uczniom zadania do pracy zdalnej, nauczyciel może zadecydować o ich ocenie (zgodnie z WZO) informując o tym wcześniej uczniów oraz rodziców. Oceny wpisujemy do dziennika lekcyjnego.
Wystawiając ocenę śródroczną/roczną nauczyciel bierze pod uwagę dotychczasową pracę ucznia na danej lekcji, jak również specyfikę sytuacji, w jakiej ocena jest wystawiana.
Ocenę śródroczną/roczną zachowania wystawia wychowawca klas ,który opiera się na zasadach ujętych w Statucie Szkoły, jak również na własnych obserwacjach zachowania ucznia. Także tutaj należy brać pod uwagę specyfikę sytuacji, w jakiej ocena jest wystawiana.
Dokumentowanie realizacji zajęć
Raz w tygodniu (poniedziałek) nauczyciel jest zobowiązany przesyłać do dyrektora szkoły/osoby upoważnionej przez dyrektora sprawozdanie z realizacji zdalnego nauczania za poprzedni tydzień (zał. nr 1 do Regulaminu).
Korespondencja z uczniami oraz rodzicami (opiekunami) stanowi część dokumentacji procesu nauczania. Cała korespondencja winna być archiwizowana przez nauczyciela.
Kontrola uczestnictwa ucznia w zajęciach
Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej .
Jeśli w ciągu tygodnia uczeń lub rodzic nie odczyta wiadomości, nauczyciel prowadzący zajęcia jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy.
Wychowawca podejmuje próbę kontaktu z rodzicami ucznia, co odnotowuje w dzienniku (Dziennik – kontakty z rodzicami).O nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje dyrektora lub osobę upoważnioną przez dyrektora, który powiadamia o tym fakcie organ prowadzący.
W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.
Regulamin obowiązuje od dn. 25.03.2020 r.