Od grudnia 2008r. w Zespole Szkół w Dąbrowicach rozpoczął się nowy projekt edukacyjny pod hasłem "Filmowa Kronika wiedzy". Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Biorą w nim udział uczniowie gimnazjum, którzy mogą uczestniczyć w proponowanych warsztatach. Młodzież ma do wyboru warsztaty chemiczne, fizyczne, modelarsko-elektroniczne, biologiczne, języka angielskiego, matematyczne oraz zajęcia z promocji projektu. Uczniowie uczą się przez zabawę, ciekawe doświadczenia. Poszerzają swoje zaineresowania, zdobywaja nowe pasje.
Nowy projekt w szkole
Turniej Tenisa Stołowego
- 24 lutego odbył się w naszej szkole Turniej Tenisa Stołowego sponsorowany przez Gminną Komisję ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych reprezentowaną przez Annę Czupryniak. Turniej zorganizowany był przez MUKS " Mieszko". Zawody sędziowali: Łukasz Marciniak,Jarosław Kacprzak.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii:
Szkoła Podstawowa Chłopcy:
I - Piotrowki Dominik
II - Lipiński Daniel
III - Kacprzak Szymon
IV- Wasiliewski Damian
V- Kotliński Michał
Szkoła Podstawowa Dziewczęta
I- Chorzalska Paulina
II- Maciejczyk Patrycja
III- Grabska Marlena
IV- Sowińska Klaudia
V- Gąsiorowska Roksana
Gimnazjum Chłopcy
I - Jaskólski Piotr
II -Pacholczyk Bartosz
III- Maciejczyk Krystian
IV- Wojciechowski Szymon
V- Winiecki Piotr
Gimnazjum Dziewczęta
I- Kwiatkowska Żaneta
II - Król Monika
III- Kubicka Daria
IV- Piotrowicz Karolina
V- Rutkowska Natalia
Znam swoje prawa.
- szanuj mnie, żebym szanowała innych
wybaczaj, żebym umiała wybaczać
słuchaj, żebym umiała słuchać
nie bij, żebym nie biła
nie poniżaj, żebym nie poniżała
rozmawiaj ze mną, żebym umiała rozmawiać
nie wyśmiewaj
nie obrażaj
nie lekceważ
kochaj mnie, żebym umiała kochać
uczę się życia od ciebie
Każdy człowiek jest istotą rozumną, wolną, zasługującą na szacunek, miłość, pełnię przysługujących mu praw i obowiązków. Nikt nie rodzi się jednak doskonały. Z biegiem czasu przy pomocy bliskich kształtujemy swoją osobowość, a już od momentu przyjścia na świat czeka na nas mnóstwo pracy. Musimy doskonalić swoje siły motoryczne, niezbędne do poruszania się, rozwijać swoje zmysły pozwalające na kontakt z otaczającym nas światem, uczucia, dzięki którym będziemy mogli właściwie reagować na rzeczywistość i wreszcie musimy uczyć się korzystać z woli i rozumu. To właśnie one charakteryzują człowieka i pozwalają mu w sposób wolny i świadomy podejmować decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność.
Człowiek musi się zatem rozwinąć i dojrzeć do właściwego sobie sposobu życia. Rozwój ten wyznacza sama ludzka natura, w którą wpisane są odpowiednie prawa- prawa natury. Wypełnianie ludzkich praw umacnia człowieka, ich nieprzestrzeganie degraduje.
Najważniejszym, naturalnym prawem człowieka jest prawo do życia. Z niego płynie prawo do pełnego rozwoju. Prawa natury należy jednak odpowiednio zabezpieczyć i rozpoznać. Takim właśnie zabezpieczeniem jest prawo stanowione, stworzone przez ludzi, ogłoszone i zobowiązujące do jego przestrzegania. O dobrym prawie mówimy wtedy, gdy dobrze służy człowiekowi, a więc jest mądrze i odpowiednio wykorzystane.
Dzieci posiadają szczególne prawa. Rozwój ich człowieczeństwa przebiega bowiem w szczególny sposób. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie kształcić swojej natury. Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów, potrzebuje wielu innych ludzi. Dlatego naturalnymi "strażnikami" praw dziecka są jego rodzice i opiekunowie. Ale dziecko potrzebuje też specjalnego zabezpieczenia w prawie stanowionym. Dobre prawo stanowione może i powinno pomagać rodzicom i opiekunom w rozwoju dziecka.
Na katalog praw przyznanych dziecku składają się prawa cywilne, socjalne, kulturalne
i polityczne (dla starszych dzieci). Nie przyznano dzieciom praw ekonomicznych pozostawiając je pod prawną opieką dorosłych.
Prawa dziecka:
• prawo do życia i rozwoju
• prawo do posiadania stanu cywilnego
• prawo do uzyskania obywatelstwa
• prawo dziecka do rodziny; prawo poznania swego genetycznego pochodzenia, do wychowania przez rodziców naturalnych,
• prawo do wolności religii lub przekonań
• prawo do swobodnego wyrażania poglądów i poszanowania ich przez dorosłych
• wolność od przemocy fizycznej lub psychiatrycznej, wyzysku, nadużyć seksualnych wobec okrucieństwa
• wolność od bezpośredniego udziału w działaniach zbrojnych (do lat 15)
• zakaz wykonywania kary śmierci lub stosowania kary dożywocia więziennego wobec dziecka
Prawa socjalne:
• prawo do zabezpieczenia socjalnego
• prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
• prawo do odpowiedniego standardu życia
• prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy,
Prawa kulturalne:
• prawo do nauki (nauka w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjalnej jest obowiązkowa i bezpłatna),
• prawo do zmienności swych praw
• prawo do korzystania z dóbr kultury,
• prawo mniejszości etnicznych do znajomości swojej kultury, wyznania i praktyk religijnych
Prawa polityczne:
• prawo do stowarzyszania się i gromadzenia w celach pokojowych
• prawo wolności wypowiedzi, swobody poszukiwania i przekazywania informacji i idei wszelkiego rodzaju
Informacje ze strony rzecznika Praw Dziecka.
Ferie w naszej szkole!
- Ferie w naszej szkole rozpoczęły się dyskoteką oraz balem maskowym dla najmłodszych. Poza tym szkoła oferuje codziennie szereg zajęć m.in sportowych, komputerowych, które poprowadzą nasi nauczyciele.Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ufundował dla dzieci i młodziezy dwa wyjazdy na lodowisko w Kutnie.
Wygraliśmy dla orkiestry 4476,62 złote!
- Sztab Zespołu Szkół w Dąbrowicach zebrał w ramach Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy 4476,62 złote. Przebieg Finału w szkole uświetnił występ zespołu taneczno- muzycznego "Konkret Show", za co bardzo dziękujemy!
XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole!
- 11.01.2009 odbędzie się już po raz piąty w naszej szkole fianał WOŚP. W tym dniu odbedą się w szkole występy dzieci i młodzieży oraz występy kapeli ludowej, a także zespołu muzyczno- tanecznego "Konkret Show" oraz wiele innych atrakcji m.in: loteria fantowa. Wolontariusze bedą kwestować w poszczególnych miejscowościach naszej gminy.
Temat XVII Finału:
WCZESNE WYKRYWANIE NOWOTWORÓW U DZIECI
Każdego roku w naszym kraju rozpoznaje się około 1200 - 1300 nowotworów u osób do 18 roku życia. Wśród miliona osób w wieku rozwojowym notuje się rocznie 110—130 nowych zachorowań. Nowotwory w wieku dziecięcym i młodzieńczym, pomimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70-80% wyleczeń), powodują łącznie nadal śmierć większej liczby dzieci, niż każda inna choroba. Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia nowotwory zajmują drugie miejsce po zatruciach, wypadkach i urazach. Z tego powodu stanowią istotny problem w medycynie wieku rozwojowego.
Postępowanie w chorobie nowotworowej obejmuje kilka etapów, natomiast kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu leczenia ma wczesne rozpoznanie.
Życzenia Bożonarodzeniowe !
- Staropolskim obyczajem,
gdy w Wigilię gwiazda wstaje,
Nowy Rok zaś cyfrę zmienia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Przy pięknej sposobności
my życzymy Wam radości,
aby wszystkim się darzyło,
z roku na rok lepiej było.
Życzy Zespół Szkół w Dąbrowicach.
Andrzejki w naszej szkole
- 29.11.2008r odbyły się w naszej szkole tradycyjne Andrzejki. Młodzież szkolna i dzieci naszej szkoły mogły sobie powróżyć, potańczyć na dyskotece szkolnej. Wróżby i dyskotekę szkoną przygotowały trójki klasowe oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami świetlicy.
Uczniowie naszej szkoły nagrodzeni!
- Uczniowie naszego gimnazjum: Dominika Bonio, Weronika Radke, Adam Walczak i Artur Sowiński wzięli udział w III Międzygimnazjalnych Spotkaniach z Poezją zorganizowanych przez CKIS oraz bibliotekę w Bedlnie 27.11 br. W tym roku uczestnicy recytowali utwory Edwarda Stachury.
Po wysłuchaniu 56 uczniów z różnych szkół (m.in z Kutna, Oporowa, Łaniąt, Bedlna, Krzyżanowa) jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach. Reprezentanci z Dąbrowic również zostali nagrodzeni. W kategorii kl II - wyróżnienie dla Weroniki Radke, kl.III- nagroda za II miejsce dla Adama Walczaka, za III miejsce dla Artura Sowińskiego. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p.Anety Krytkowskiej.
Święto Niepodległości w naszej szkole.
- Dnia 07.11.2008 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Dnia Niepodłegłości. Apel przygotowała pana Halina Szaumkessel z uczniami klasy II Gimnazjum i 2 uczniów z III klasy Szkoły Podstawowej. Dekoracje przygotowali opiekunowie świetlicy i nauczyciel sztuki.
Inscenizacja przedstawiała wiersze i pieśni patriotyczne. Zaprezentowana także była prezentacja multimedialna poświęcona najważniejszym wydarezeniom historycznym prowadzącym do odzyskania niepodległości.
W apelu udział wzięli wszyscy uczniowie i nauczyciele, wicedyrektor Małgorzata Stokfisz naszej szkoły oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Władysłwa Rosiak, Przewodnicząca Rady Gminy Halina Rosiak oraz inspektor ds Oświaty Danuta Danecka.
Dzień Papieski w naszej szkole 16.10.2008
- "Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa, z całkowitą ufnością względem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny"
Jan Paweł II
Z okazji 30 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony Ojcu Świętemu przygotowany przez p.Emilię Moksik i p.Magdalenę Amiłowską z młodzieżą gimnazjalną.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
- 20 września uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Dąbrowicach jak co roku wzięli udział w kolejnej wrześniowej akcji" Sprzątanie Świata" w tym roku pod hasłem- " POSPRZĄTAJMY POLSKIE LASY".
Ponad 120 uczniów wraz z nauczycielami porządkowali miejsca publiczne - przystanki, pobocza dróg, rowy przydrożne w Dąbrowicach i okolicy ( przyległych wsiach: Witawie, Ostówkach, Augustopolu, Mariopolu). Najmłodsze klasy I- III zaprezentowały prace plastyczne pt:" Poproszę o zielony, czysty las". starsze prowadziły apel ogólnoszkolny pod hasłem: " Przyroda to nasz dom więc szanuj ją i broń".
Uczniowie klas trzecich Gimnazjum sprzatali las w Nadleśnictwie Ostrowy. w krzakach i leśnych chaszczach znaleziono częsci sprzętu AGD, mebli, całą "masę zużytych opakowań, puszek, butelek, śmieci.
Na zakończenie dnia sprzątania w lesie i w szkole można było odpocząć i zasiąść do ogniska. Kiełbasę, chleb ufundowały młodzieży z całej szkoły: władze samorządowe, Bank spółdzielczy w Krośniewicach, Pan J.cieśliński właściciel piekarni w Dabrowicach, rada Rodziców- za co dziękuje organizator akcji M.sokołowska(nauczyciel przyrody).
Coroczna akcja jest okazją do zachęcania nie tylko uczniów, ale i rodziców do działań ekologicznych i prowadzenia zbiórki odpadów.
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH PO RAZ PIERWSZY W NASZEJ SZKOLE
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dnia 29 maja zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Impreza miała na celu popularyzację języka rosyjskiego i angielskiego. Uroczystość składała się z dwóch części. Na początku uczniowie poznali historię przeszłości językowej Europy. Zaprezentowano klasyfikację genetyczną języków, obszar ich występowania oraz znaczenie we współczesym świecie. Po części informacyjnej rozpoczęła się część artystyczna. Była to świetna okazja do zaprezentowania przez uczniów swoich talentów językowych, a wszystko to w formie zabawy. Przeprowadziliśmy eliminacje do specjalnej międzynarodowej edycji programu IDOL. Członkowie Jury ostro krytykowali uczestników lecz mimo to chętnych śmiałków nie brakowało. Uroczystość została entuzjastycznie odebrana przez brać uczniowską. Czekamy z niecierpliwością na kolejne edycje...
Imprezę zorganizowała p. Magdalena Amiłowska – nauczycielka języka angielskiego.
21 maja 208 r. w Zespole Szkół w Dąbrowicach odbył się już VI MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI POD HASŁEM :
„ MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE
(A. Mickiewicz)
Uczucia i emocje odzwierciedleniem ludzkiej duszy w poezji polskiej.
Honorowym patronem tegorocznego konkursu był poseł na sejm RP pan Tadeusz Jacek Woźniak.
Powołano komisję konkursową w składzie:
• Przewodnicząca –p. Anna Góra– instruktor teatralny w MDK Kutno
• Członkowie: p. Magdalena Konczarek – kierownik działu organizacji
imprez w KDK
p. Jerzy Mielczarek – literat i serdeczny przyjaciel szkoły
Konkursowi towarzyszyły: wystawa książek o tematyce związanej z przewodnim hasłem konkursu, wystawa wydawnictw poświęcona Janowi Pawłowi II, wystawa prac plastycznych uczniów oraz bufet szwedzki do dyspozycji uczestników i gości.
Oto laureaci:
Kategoria I (przedszkole)
L.p. miejsce Imię i nazwisko ucznia Szkoła
1. I Julia Szałwińska Ostrowy
2 II Wiktoria Kucharsak Kutno Nr 4
3 III Weronika Ojrzanowska Dąbrowice
4 Wyróżn. Łukasz Koczaski Zalesie
Kategoria II (kl.I-III szkoła podst.)
L.p. miejsce Imię i nazwisko ucznia Szkoła
1. I Jakub Górski Krośniewice
2 II Julia Kozak Przedecz
3 III Wiktoria Fuss Kaleń Mała
4 Wyróżn. Paulina Winiecka Kutno Nr 9
Kategoria III (kl.IV-VI szkoła podst.)
L.p. miejsce Imię i nazwisko ucznia Szkoła
1. I Aleksandra Windyga Kłodawa
2 II Anna Żakowiec Jankowice
3 II Maciej Albiński Krośniewice
4 Wyróżn. Klementyna Kępińska Kutno Nr 9
Kategoria IV (gimnazjum)
L.p. miejsce Imię i nazwisko ucznia Szkoła
1. I Agnieszka Czerwczak Kłodawa
2 II Jakub Nowicki Krośniewice
3 III Aneta Jacczak Łanięta
4 Wyróżn. ----------
Wszyscy uczestnicy tworzyli znakomitą aurę i stanowili o wysokim poziomie tej imprezy.
Konkurs nie miałby tak znakomitej oprawy gdyby nie zaangażowanie organizatorów:
• Organizacja i opieka merytoryczna-panie Aneta Wąs i Ewa Kozak
• Dekoracje i wystawy panie Monika Ojrzanowska, Katarzyna Kasztelan, Aneta Kucharska
• Oprawa muzyczna i artystyczna państwo Bożena Kolasińska ,Andrzej Smakowski i Joanna Karczewska z grupą młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz naszych absolwentów.
• Wspaniały szwedzki stół wykonała i obsługiwała młodzież gimnazjum pod opieką Agnieszki Sęczkowskiej, Mirosławy Wolskiej
• CAŁOŚĆ ogarnęła swoją opieką młodzież Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Konferansjerkę prowadziły Żaneta Kwiatkowska i Anna Walczak
W zakończeniu dyrektor ZS podziękowała złożyła podziękowania:
" Wartościowe nagrody i piękną oprawę konkursu zawdzięczamy hojności darczyńców
i sponsorów, a tak naprawdę naszych przyjaciół, na których zawsze można liczyć i za to jestem im niezmiernie wdzięczna. Kolejność jest tu przypadkowa:
1. Rada Rodziców Zespołu reprezentowana przez p. Marzenę Kacprzak
2. Władysław Rosiak –wójt gminy Dąbrowice
3. Tadeusz Woźniak – poseł na sejm RP
4. Halina Rosiak – przewodnicząca Rady Gminy
5. Przedsiębiorcy: Halina Soroka, Józef Cieśliński, Marek Łuczak,
Jan Nowicki, Ewa i Jerzy Cywka, Mirosław Zielinski, Paweł Gawrysiak,
Paweł Radke
6. Tomasz Kozłowski – dyrektor PZU w Kutnie
7. Stanisław Łopatowski – dyrektor BS w Krośniewicach
8. Edward Dąbrowicz – kierownik firmy „ups” w Krośniewicach
9. Właściciele dąbrowickich sklepów."
To była piękna uroczystość. ZAPRASZAMY ZA ROK!!! "
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie