Od stycznia 2009 roku w Zespole Szkół w Dąbrowicach rozpoczął się nowy projekt
pt. ,,Filmowa kronika wiedzy” współfinansowany przez EFS, realizowany w ramach Priorytetu IX Działanie 9.1 .
Poddziałanie 9.1 ( Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty).
Poddziałanie 9.1.2( Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych).
Realizacja projektu kształci ludzi kreatywnych, ambitnych, zaradnych, przedsiębiorczych, pewnych siebie, umiejących wyszukać i wykorzystać odpowiednie informacje i zastosować wiedzę w praktyce. Otworzyć młodzieży drogę do wymarzonych szkół, a w późniejszym okresie do podjęcia odpowiedniej pracy. W tym celu prowadzone są zajęcia pozalekcyjne, które rozwijają zainteresowania matematyczno-przyrodnicze i wyrównują szansę u tych, którzy mają braki. Końcowym efektem projektu będzie ,,FILMOWA KRONIKA WIEDZY” przedstawiająca doświadczenia, eksperymenty przygotowane i wykonane przez uczniów. W późniejszym okresie posłuży ona jako film edukacyjny wykorzystywany na poszczególnych zajęciach dydaktycznych. Uczniowie poprzez zabawę i filmowe podejście do nauki zachęcą się do wykonywania ćwiczeń, doświadczeń, obserwacji, a przede wszystkim wykształcą podstawowe kompetencje, pozwalające im odnaleźć się we współczesnej wsi i sprostać wymaganiom społeczno-gospodarczym.
Projekt skierowany jest do uczniów gimnazjum. Jest to młodzież w wieku od 13 do 16 lat. To czas, w którym wybiera się drogi życiowe. Dzięki uczęszczaniu na warsztaty, młodzież uczy się podejmowania trafnych decyzji. Być może działania projektu pozwolą im zdobyć życiowo-przydatne umiejętności. W ramach projektu odbywają się następujące warsztaty:
1. Promocja projektu- prowadzona przez p. E. Kozak i p. T. Wiśniewskiego mające na celu przygotowanie uczestników do redagowania gazety, filmowania, tworzenia stron internetowych, tworzenia reklam itp.
2. Warsztaty modelarsko-elektroniczne – przygotowane przez p. H. Szeląga.
3. Warsztaty z fizyki – pod opieką p. M. Stokfisz.
4. Warsztaty chemiczne- organizowane przez p. A. Sęczkowską.
5. Warsztaty biologiczne – realizowane przez p. M. Sokołowską.
6. Warsztaty języka angielskiego- pod opieka p. M. Amiłowskiej.
7. Warsztaty matematyczne – pod kierunkiem p. M. Wolskiej.
W projekcie bierze udział siedemdziesięciu uczniów. Zajęcia wzbogacone są ciekawymi wycieczkami. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Pierwsze efekty
Od samego początku trwania projektu młodzież z zapałem wzięła się do pracy. Na efekty nie trzeba było długo czeka. Grupa chemiczna już zaczęła wykonywać skomplikowane i „niebezpieczne” doświadczenia z kwasami. Fizyczna obliczała objętość ławki, kredy oraz mierzyła temperatury cieczy. Młodzież z warsztatu języka angielskiego przedstawiała różnego rodzaju scenki w języku angielskim, a biologiczna obserwowała procesy życiowe roślin i zwierząt. Uczniowie uczęszczający na warsztaty modelarsko-elektroniczne wykonywali metalowe podkładki, natomiast efektem grupy promocyjnej jest przygotowanie gazetki i robienie zdjęć z pracy poszczególnych grup.