„… dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic…”
226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. To doniosłe i ważne dla Polaków wydarzenie uczciliśmy w naszej szkole akademią, która przybliżyła okoliczności uchwalenia tego dokumentu. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz gminy, uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Dąbrowic.
Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, później głos zabrał Pan Michał Drążkiewicz oraz dyrektor – Pan Jacek Pietrzykowski, który we wstępie nawiązał do sytuacji historycznej Polski w XVIII wieku.
Podniosłą atmosferę obchodów podkreśliły pieśni wykonane przez szkolny chór pod dyrekcją Pani Aleksandry Kołodziejskiej oraz piękna recytacja wierszy o tematyce patriotycznej. Montaż słowno – muzyczny dopełniła scenka z udziałem króla Stanisława Poniatowskiego oraz nasz taniec narodowy - polonez wykonany przez uczniów kl. II i III gimnazjum do muzyki Wojciecha Kilara.
Rocznica uchwalenia konstytucji skłoniła do refleksji nad współczesnym patriotyzmem oraz znaczeniem słów: wolność, naród, ojczyzna. Zaangażowanie artystów wzbudziło wiele pozytywnych emocji i wzruszeń wśród publiczności. Była to wyjątkowa lekcja historii i dumy z dokonań pokoleń Polaków. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie głos zabrała Pani Wójt Gminy – Dorota Dąbrowska, która osobiście pogratulowała uczniom udanego występu i podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie. Do podziękowań dołączył się również Pan dyrektor Jacek Pietrzykowski.
Całość dopełniła piękna dekoracja, gazetka tematyczna oraz wystawa prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych uczniów. W przygotowania do obchodów włączyli się wszyscy nauczyciele ZS w Dąbrowicach oraz uczennice z kl. II i III gimnazjum. Część artystyczną opracowały i przygotowały: Aneta Krytkowska, Halina Szaumkessel oraz Aleksandra Kołodziejska.
W II części na scenie wystąpili artyści łódzkiego Teatru Wielkiego, którzy zaprezentowali program operetkowo – musicalowy. Koncert zgromadził liczną publiczność, która zdecydowała się uczcić święto inaczej niż zwykle. Artyści wprowadzili wszystkich w doskonały humor, czego potwierdzeniem były długie brawa i gratulacje składane po koncercie.