PROJEKTY EDUKACYJNE
Projekt internetowy Młodzi Przedsiębiorcy pod tytułem ,,Zarządzamy własnymi zasobami’’.
Uczennice klasy III gimnazjum wzięły udział w projekcie internetowym Młodzi Przedsiębiorcy pod tytułem ,,Zarządzamy własnymi zasobami’’ na platformie internetowej dobrzeuczymy.pl. Uczyłyśmy się zarządzać własnym budżetem domowym i uczniowskim. Dowiedziałyśmy się na co zwracać uwagę, gdy będziemy wybierać konto bankowe. Doskonaliłyśmy umiejętności w zakresie planowania
i realizowania przedsięwzięcia z przedsiębiorczości. Był to kurs zumby dla mieszkańców naszej gminy. Porównywałyśmy dwie różne lokaty o różnych stałych oprocentowaniach oferowanych przez dwa różne banki i wybierałyśmy najlepszą opcję. Aktywnie uczestniczyłyśmy na forum internetowym, gdzie wypowiadałyśmy się na różne tematy, rozwijałyśmy kompetencje matematyczne i umiejętności komputerowe.Edyta Popis – Lider Grupy
Joanna Stasiuk – Sekretarz
Karolina Pawłowska
Anita Rosiak
Patrycja Stępień
Adrianna Pawłowska
Opiekunem projektu była Pani Halina Szaumkessel.
Należy również dodać, że grupy projektowe w ramach zajęć odwiedziły prywatną piekarnię Pana Józefa Cieślińskiego w Dąbrowicach. Było to dla nich ciekawe przeżycie, ponieważ pierwszy raz zwiedzali piekarnię od wewnątrz.
Nie boimy się przyszłości”
Na początku października w naszej szkole ruszył nowy projekt pod hasłem „ Nie boimy się przyszłości”. Bierze w nim udział 145 uczniów. Projekt dziennikarski oraz zajęcia wyrównawcze prowadzi pani Ewa Kozak. Pani Mirosława Wolska zajmuje się grupą matematyczną i fizyczną, a pani Agnieszka Sęczkowska kółkiem chemicznym. Miłośnicy modelarstwa są pod opieką Henryka Szeląga, natomiast grupę informatyczną dla klas 1-3 prowadzi pani Iwona Winiecka. Grupą logopedyczną zajmuje się pani Ania Ławniczak, natomiast projekt terapeutyczny należy do pani Moniki Ojrzanowskiej. Osoby, które chcą rozwijać języki obce chodzą na projekt języka angielskiego, który prowadzi pan Rafał Gawrysiak.
Zajęcia wyrównawcze z języka polskiego w gimnazjum prowadzi pani Anna Nikodemska, w klasach 4-6 pani Ewa Kozak, a w klasach 1-3 pani Alina Szczepaniak. Grupą przyrodniczą zajmuje się Pani Małgorzata Sokołowska.
Projekt działa także w przedszkolu pod nazwą „Przedszkole inwestycją w przyszłość” - prowadzi ją pani Małgorzata Stokfisz oraz pani Dorota Łuczak. W sumie w projekcie przedszkolnym bierze udział 25 przedszkolaków od trzech do sześciu lat.
Celem projektu jest rozbudowanie zainteresowań uczniów aby pomóc im w trafnym określeniu tego co będą chcieli robić w przyszłości. Edukacja poprzez zabawę, przeprowadzanie doświadczeń oraz wspólne wyjazdy w ciekawe miejsca, pozwala w bardzo przystępny sposób przekazać uczniom teraźniejsze rozwiązania oraz wizję przyszłości.
Zdjęcia z projektu umieszczone w galerii:https://zsdabrowice.edupage.org/album/?#gallery/12Grupa modelarska
Zajęcia modelarskie prowadzi pan Henryk Szeląg. W tym roku grupa pod jego opieką dokończyła prace zaczęte przed wakacjami m. in. latawce w kształcie sześciokątów. Wykonywali różne ozdoby z drewna (wisiorki, breloczki, łańcuszki), wycinali zwierzątka z drewna za pomocą specjalnych wypalarek, świetnie się przy tym bawiąc. W najbliższej przyszłości czeka ich nauka lutowania, łączenie przewodów elektrycznych oraz wykonywanie drobnych modeli. W drugim semestrze opiekun planuje zajęcie się elektroniką. Projekt ten jest bardzo ciekawy, uczniowie w nim uczestniczący przez zabawę uczą się i podziwiają co można zrobić z różnych materiałów ludzkimi dłońmi.
Grupa matematyczna pod kierunkiem pani Agnieszki Sęczkowskiej
W projekcie matematycznym biorą udział uczniowie klas V mający kłopoty z tym przedmiotem. Spotkania są więc prowadzone w formie zajęć wyrównawczych. W trakcie zajęć rozwiązywane są zadania tekstowe zamknięte i otwarte, oraz te, które na jednostkach lekcyjnych sprawiały uczniom trudności. Matematyka poznawana jest często przez gry i zabawę. Uczniowie dzięki projektowi stali się bardziej otwarci, aktywni i zaczęli wyrównywać swoje braki.
Grupa matematyczna I-III
Zajęcia wyrównawcze z matematyki przeznaczone są dla uczniów klasy II i III szkoły podstawowej, którzy mają zaległości i braki oraz wolniejsze tempo pracy na lekcjach. Główne cele tych zajęć to:
-Przełamanie antypatii do matematyki.
-Ukazanie ciekawych i praktycznych stron przedmiotu.
-Uzupełnianie zaległości i braków.
-Motywowanie do samodzielnej pracy.
-Podniesienie samooceny uczniów.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie uczestniczą w nich bardzo chętnie. Stosowane są na nich ciekawe metody i formy pracy m.in.: zabawy i gry edukacyjne, programy komputerowe, Internet oraz działania praktyczne ułatwiające zapamiętywanie-warsztaty wyrównawcze z matematyki prowadzi pani Iwona Winiecka.
Grupa j .polskiego I-III pod kierunkiem pani Aliny Szczepaniak
W warsztatach uczestniczy 10-oro uczniów z klasy II i III. Na zajęciach uczniowie kształtują umiejętności poprawnego pod względem ortograficznym pisania i korzystania z różnych źródeł informacji. Doskonalą technikę czytania ze zrozumieniem i kształtują umiejętności tworzenia kilkuzdaniowych ustnych i pisemnych wypowiedzi. Uczniowie podczas zajęć mają możliwość korzystania z różnych źródeł informacji, które uatrakcyjniają pracę i przynoszą jej pozytywne efekty. Zapamiętywanie zasad ortograficznych ułatwiają rymowanki i bogato ilustrowane wiersze. Różnorodne karty pracy pozwalają na samodzielne ćwiczenia, wykazanie własnych przykładów i propozycji. Gry Logico ćwiczą zdobywanie niezbędnych umiejętności i pozwalają na bieżącą samokontrolę. Uczniowie pracują bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem.
Grupa integracyjna
Uczniowie z grupy wyrównawczej p. Moniki Ojrzanowskiej osiągnęli lepsze wyniki w nauce, poprawiła się im koncentracja na lekcjach oraz się wzajemnie zintegrowali. Na tym projekcie uczestnicy rozwiązują ćwiczenia ortograficzne, komputerowe. W realizacjach planów późniejszych jest terapia i większe wdrażanie w ćwiczenia.
Projekt j. angielskiego
Projekt pod kierunkiem p. Rafała Gawrysiaka poświęcony jest j. angielskiemu , aby poprawić wyniki w nauce, a także ćwiczyć płynną wymowę tego języka .
Warsztaty logopedyczne
Na warsztatach logopedycznych pod kierunkiem pani Anny Ławniczak uczniowie wykonują ćwiczenia, które zawarte są w indywidualnych programach terapeutycznych. Ćwiczenia dotyczą głównie nieestetycznego wymawiania głosek szeregu szumiącego i syczącego. Wykonujemy również ćwiczenia regulujące oddech oraz wpływające na prawidłową ruchomość narządów artykulacyjnych. Uczniowie poprzez ćwiczenia, zabawy, rozmowy nabierają wiary we własne siły.
Grupa zajęć wyrównawczych z j. polskiego w szkole podstawowej pod kierunkiem pani Ewy Kozak
Grupa zajęć wyrównawczych z j. polskiego (IV-VI) w tym semestrze doskonaliła umiejętność cichego i głośnego czytania ze zrozumieniem, redagowania dłuższych tekstów paraliterackich takich jak opisy przyrody, postaci, opowiadania itp. Uczniowie wykonywali ćwiczenia ortograficzne wykorzystując plansze oraz gry dydaktyczne tak, aby zapamiętać trudne zasady i zminimalizować popełnianie błędów. Wyrównywali również swoje braki z zakresu gramatyki języka polskiego.
Zajęcia chemiczne
Prowadzone są przez panią Mirosławę Wolską. Uczniowie biorący w nim udział nauczyli się sporządzania roztworów o różnym stężeniu , mieszania i zamiany ich. Prowadzili ciekawe badania na temat temperatury topnienia i wrzenia wody oraz innych cieczy, sprawdzali również polarne właściwości wody. Poznali jak przygotowywać roztwór o danym stężeniu do badań i doświadczeń. Młodzież badała właściwości i zawartość składu coca-coli, wykonywała równania chemiczne i obliczenia stechiometryczne. Niedawno rozwiązywali oni testy wodorotlenków i poznawali zasady otrzymywania tlenków niemetali oraz ich reakcji. Zajęcia te prowadzone są pod kątem wyrównawczym. Następne działania, doświadczenia i badania zależą od postępu całej grupy.
Zajęcia fizyczne
Projektową grupą fizyczną opiekuje się pani Małgorzata Stokfisz, w ramach tego projektu młodzież przygotowywała doświadczenia, które potem demonstrowała na lekcjach fizyki, nauczyła się sporządzać karty pracy do doświadczeń. Uczniowie potrafią dokonywać zamiany jednostek i odczytywać dane z wykresów, ponieważ część zajęć jest prowadzona pod kątem wyrównywania braków, które jak wykazują testy kompetencji— wyrównały się. Na tych ciekawych zajęciach uczestnicy będą wykorzystywać programy multimedialne współgrające z tablicami interaktywnymi.
Promocja projektu
Grupa promocji projektu pod kierunkiem p. Ewy Kozak przygotowała od września folder promujący projektowe wycieczki, dwa „Gratka Nastolatka: Projektowe szaleństwo” (w tym obecny), uaktualniała na bieżąco gazetkę ścienną oraz internetową szkoły poświęconą projektowi. Ponadto rozwijane są umiejętności komunikacyjne, poznawcze, praca w grupach. Dzięki temu rośnie również poziom wiary we własne siły i możliwości.
Grupa matematyczna -gimnazjum
Uczniowie z tej grupy dzięki rozwiązywaniu zadań otwartych i zamkniętych przygotowują się do egzaminu gimnazjalnego. Ćwiczyli oni już np. swoje umiejętności rozwiązywania równań na liczbach ujemnych oraz opisywali wielokąty foremne.Zajęcia prowadzone są przed p. Mirosławę Wolską.
Zajęcia wyrównawcze z j. polskiego - gimnazjum
Grupa ta jest prowadzona przez panią Annę Nikodemską. Uczestnicy mogą dzięki zdobytej wiedzy poprawić swoje oceny i rozwinąć zainteresowania. Projekt ten przygotowuje ich także do testu gimnazjalnego, analizują więc teksty, rozwiązują zadania otwarte i zamknięte, piszą opisy i przeróżne wypracowania. Robili także przykładowe gazety młodzieżowe.
Grupa biologiczna
Projekt ten prowadzi pani Małgorzata Sokołowska. Podczas zajęć w znaczący sposób poszerzyła swoje wiadomości z zakresu ekologii, a w szczególności umiejętności tworzenia preparatów przeznaczonych do prowadzenia badań pod mikroskopem lub obserwacji różnego rodzaju zjawisk przyrodniczych.
Podsumowanie projektu:„ Nie boimy się przyszłości”
Trwa on od października 2009 i kontynuowany będzie do lipca 2011. Dzięki niemu szkoła pozyskała wiele pożytecznych i cennych pomocy naukowych, m.in. telewizor, DVD, komputer, drukarkę laserową, tablice multimedialne oraz inne wyposażenia pracowni szkolnych. Udział w projekcie umożliwił także dzieciom w aktywny i twórczy sposób spędzić wakacje, w czasie których odbyły się dwie bardzo atrakcyjne wycieczki. Oto co piszą o nich sami uczniowie.
Wycieczka szlakiem pierwszych Piastów-Strzelno, Kruszwica, Biskupin
W dniu 2 października 2010 roku odbyła się projektowa wycieczka dla uczniów Szkoły Podstawowej. Wyjazd rozpoczęliśmy od obejrzenia Bazyliki św. Trójcy w Strzelnie. Znajdują się tam kolumny, które należą do najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Następnie odwiedziliśmy pobliską rotundę św. Prokopa, która jest największą tego typu budowlą w naszym kraju. Po zwiedzeniu zabytków w Strzelnie udaliśmy się do Kruszwicy, gdzie każdy z nas mógł wejść na Mysią Wieżę. Tam przypomnieliśmy sobie legendę o złym Popielu, którego w tej baszcie zjadły myszy. Ze szczytu wieży roztaczał się piękny widok na jezioro Gopło. Kolejnym etapem naszej podróży był gród w Biskupinie liczący około 2800 lat. Od przewodnika dowiedzieliśmy się jak żyli mieszkańcy tej osady w tamtych czasach. Po udanym zwiedzaniu biskupińskiej wioski udaliśmy się na obiad. Po posiłku ruszyliśmy w dalszą drogę-do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Znajduje się w nim wiele makiet obiektów historycznych-kościołów, zamków itp. W tym mieście nasza grupa zakończyła zwiedzanie i udaliśmy się w drogę powrotną.
Wycieczka do Kórnika, Rogalina i Puszczykowa
Dnia 30 czerwca 2010 roku w ramach unijnego projektu pod hasłem „Nie boimy się przyszłości” odbyła się jednodniowa wycieczka do Kórnika, Rogalina oraz Puszczykowa. Wyjazd był zaplanowany na godzinę 7 rano. Każdy uczestnik otrzymał soczek oraz 2 batony. W Kórniku odwiedzany był barokowy zamek, w którym można obejrzeć wystroje wnętrz pokoi magnackich. Następnym celem podróży był pałac w Rogalinie, słynący z galerii obrazów zebranych przez właściciela. Można także zobaczyć tam obrazy sławnych malarzy np. Jana Matejki. Następnie zwiedzano powozownię. Znajdowały się tam karety i taksówki oraz inne pojazdy. Pełni wrażeń uczniowie udali się na obiad, aby potem wyruszyć do następnego celu - Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Było tam mnóstwo atrakcji m. in. statek Krzysztofa Kolumba, piranie, murzyńskie maski i inne bardzo interesujące i cenne pamiątki z jego licznych podróży. Każdemu podobała się ta wycieczka.
Projektowa wycieczka na Mazury
W ramach unijnego projektu pt. ,,Nie boimy się przyszłości” odbyła się siedmiodniowa wycieczka do ośrodka PTTK Piecki na Mazurach. Trwała ona od 18 do 24 sierpnia bieżącego roku. Pierwszy dzień pobytu był dniem organizacyjnym. Młodzież poznała plan wycieczki i zapoznała się z ośrodkiem. Pensjonat okazał się przepiękny, było tam miejsce do zabaw , boisko do gry w siatkówkę , kosza oraz badmintona. W obiekcie znajdowała się stołówka, kawiarnia, pole kempingowe i miejsce na zorganizowanie ogniska. Następnego dnia grupa wybrała się do centrum Piecek, gdzie zaopatrzyła się w żywność i zwiedziła okolice. Po powrocie i smacznym obiedzie uczestnicy wycieczki poszli nad pobliskie jezioro. Kolejny dzień młodzież spędziła na statku, płynąc po Kanale Augustowskim . Wieczorem zaś odbyły się warsztaty matematyczno-fizyczne, na których uczestnicy wycieczki rozwiązywali zadania matematyczne i fizyczne, przeprowadzali także wywiady z pracownikami pensjonatu , aby uzyskać informacje na temat gminy Piecki. Czwartego dnia młodzież wybrała się autobusem do Giżycka, gdzie zwiedziła miasto, twierdzę Boyen broniącą przesmyk pomiędzy dwoma jeziorami oraz most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Piąty dzień przeznaczony był na spływ kajakowy rzeką Krutynią, a wieczorem odbyły się zajęcia projektowe oraz ognisk. Szósty dzień wycieczki był bardziej swobodny, ponieważ wycieczkowicze spędzili go nad jeziorem, pływając rowerami wodnymi i uczestnicząc w zabawach wodnych . Następnego dnia odbyło się ognisko dla gości ośrodka, w którym uczestnicy wycieczki także brali udział. Wieczorem zaczęły się zajęcia, na których wykonywali różne podarunki dla pracowników ośrodka. Siódmego dnia wycieczkowicze przygotowali się do wyjazdu, zjedli ostatnie pyszne śniadanie, podziękowali za pobyt i odjechali. Pogoda była cudowna. Niestety, przez dwa ostatnie dni padał deszcz ,ale to nie przeszkadzało zabawie.
Projektowa wycieczka do Łodzi
W dniu 28 listopada 2010 roku odbyła się wycieczka do Łodzi. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie szkoły podstawowej. Pierwszym punktem zwiedzania była palmiarnia, zobaczyliśmy tam kilka tysięcy gatunków fascynujących, egzotycznych roślin. Następną atrakcją naszej podróży był teatr lalek „ARLEKIN”, gdzie obejrzeliśmy spektakl pod tytułem „Tajemnice Wesołego Miasteczka”. Dodatkowo zwiedziliśmy teatr od kulis, zajrzeliśmy w najbardziej skryte i tajemnicze zakamarki, wzięliśmy udział w warsztatach i pokazach teatralnych. Na obiad udaliśmy się do restauracji „SPHINX”. Ostatnim miejscem, do którego zawitaliśmy było Experymentarium– ośrodek typu Discovery Center. Każdy z nas mógł samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Sprawdzaliśmy możliwości swojego intelektu, przetestowaliśmy poczucie humoru, a także odkryliśmy tajemnice starożytnego Egiptu. Wycieczka była interesującym i ciekawym przeżyciem.
Projektowa wycieczka do Łodzi
Dnia 27 stycznia 2011 roku odbyła się projektowa wycieczka do Łodzi. W wyjeździe brali udział uczniowie klas I-III gimnazjum. Na początku uczestnicy zwiedzili palmiarnię , gdzie poznali kilka tysięcy egzotycznych roślin. Następnym punktem zwiedzania była redakcja Gazety Wyborczej , w której młodzież zobaczyła jak wygląda codzienne życie dziennikarzy oraz studio radia Złote Przeboje. W porze obiadowej uczniowie zawitali do restauracji " THE MEXICANO" , a końcowym punktem zwiedzania było Experymentarium.
Projektowa wycieczka do Łodzi
Dnia 16 kwietnia odbyła się projektowa wycieczka do Łodzi . Brali w niej udział uczniowie Zespołu Szkół w Dąbrowicach. Pierwszą atrakcją wyjazdu był ogród botaniczny. Mogliśmy tam zobaczyć zegary np. słoneczne , a przede wszystkim różnego rodzaju rośliny. Następnie udaliśmy się na obiad do restauracji „SPHINX”. Kolejnym punktem naszej podróży było żydowskie getto. Zwiedzaliśmy stację kolejową ,do której przywożono Żydów. Potem pojechaliśmy na Festiwal Nauki Techniki i Sztuki. W trakcie Pikniku Naukowego Rynek Manufaktury zamienił się w centrum naukowych eksperymentów i pokazów. Wszyscy spragnieni wiedzy mogli poznać tajniki wszelakich nauk odwiedzając przeróżne stoiska. Tam naukowcy i studenci prezentowali i objaśniali szereg zjawisk z dziedziny chemii, fizyki, informatyki czy biologii. Zwiedzający mieli możliwość nie tylko obserwowania, ale i uczestniczenia w wielu eksperymentach, dzięki czemu wszelkie z pozoru tajemnicze i skomplikowane pojęcia stały się zrozumiałe, interesujące, a nawet zabawne. Ostatnim punktem wycieczki był teatr im. S. Jaracza, gdzie mogliśmy obejrzeć spektakl pt. ,,Poskromienie złośnicy”. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni.
Projektowa wycieczka do Wrocławia
Dnia 21 maja odbyła sie projektowa wycieczka do Wrocławia. Pierwszym miejscem, do którego udali się gimnazjaliści był Ogród Japoński, gdzie można było zobaczyć m.in. japońskie drzewa, kwiaty i ryby. Następnie uczestnicy podziwiali Tańczące Fontanny oraz Stary Rynek we Wrocławiu. Katedry to następny punkt zwiedzania, w jednej z nich odprawiona została msza dla głuchoniemych. Kolejną i ostatnią już atrakcją była Panorama Racławicka stworzona przez Jana Styka i Wojciecha Kossaka oraz ich pomocników. Uczestnicy pełni wrażeń powrócili do domów.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:https://zsdabrowice.edupage.org/album/?#gallery/18
„Tajemnice zaklęte w soli”.
Od marca 2007 do marca 2008 roku Zespół Szkół w Dąbrowicach brał udział w projekcie rozwojowym Nowy Impuls o nazwie „Tajemnice zaklęte w soli”. Celem tego projektu było przyczynienie się do rozwoju intelektualnego, zdolności i zainteresowań młodzieży oraz społeczeństwa lokalnego. W naszej szkole powstało siedem grup:
- grupa chemiczna – kierowana przez panią Małgorzatę Kowalską;
- grupa integracyjna – pod kierunkiem pani Moniki Ojrzanowskiej oraz pani Agnieszki Sęczkowskiej;
- grupa fizyków – prowadzona przez panią Mirosławę Wolską;
- grupa geograficzna „Kryształki” – pod opieką pani Haliny Szaumkessel po półroczu zastąpiona grupą biologów – prowadzoną przez panią Małgorzatę Sokołowską;
- grupa modelarska – kierowana przez pana Henryka Szeląga;
- grupa tłumaczy – pod opieką pani Magdaleny Amiłowskiej;
- grupa redaktorów „Minerałki” – prowadzona przez panią Ewę Kozak.
Jedną z atrakcyjniejszych form zajęć prowadzonych w czasie projektu były wycieczki. Uczestnicy odwiedzili następujące miejsca:
1. Kopalnia soli w Kłodawie.
2. Redakcja „Powiatowego Życia Kutna”.
3. Wieliczka.
4. Bochnia.
5. Kraków.
6. Zakłady azotowe ANWIL we Włocławku.
7. Ciechocinek.
8. Inowrocław.
9. Łódź (Muzeum Fabryki, grota solna, redakcja gazety „Echo Miasta”).
Wszyscy uczestnicy projektu „Tajemnice zaklęte w soli” – zarówno prowadzący zajęcia, jak i uczniowie, którzy z tych zajęć korzystają, są zgodni co do jednego – warto brać udział w projektach! Dają one możliwość rozwoju, pozwalają poszerzać wiadomości, rozwijać pasje, zainteresowania, budują więzi między nauczycielami i uczniami, pozwalają zaistnieć w środowisku.