• 13 stycznia 1962 roku tak zapisał się w Kronice Szkoły "Dzień oddania do użytku nowej szkoły stał się pamietnym dniem osady Dąbrowice i pobliskich okolic. Dzieci otrzymały do użytku szkołę wybudowaną kosztem 4 milionów złotych, wyposażoną w nowe meble, urozmaicone zestawy nowoczesnych pomocy naukowych.

Szkoła Pomnik 1000 - lecia Państwa Polskiego została ufundowana przez społeczeństwo ziemi kutnowskiej. Inicjatorem jej budowy
        i pierwszym kierownikiem był nieżyjący już Wincenty Wojciechowski.

W nastepnych latach kierownictwo szkoły obejmowali:

1965 - 1966 - Edward Sańko

1966 - 1984 - Jerzy Wojciechowski

1984 - 1990 - Teresa Stokfisz

1990 - 1999 - Wojciech Janecki

1999 - 2015 - Ewa Górska-Jedlińska

2015 - 2019 - Jacek Pietrzykowski

2019 - 2021 - Małgorzata Sokołowska

2022 - do chwili obecnej Mirosława Wolska

Szkoła zawsze stanowiła centrum kultury gminnej. Nauczyciele od lat organizują wiele uroczystości i ciekawych imprez. Włączają się
        w nurt życia społecznego z lokalnym samorządem, wójtem gminy, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarna, Ośrodkiem Zdrowia, właścicielami firm i sklepów lokalnych, a przede wszystkim z rodzicami uczniów naszej szkoły. Ludzi o dobrym sercu - współpracujących ze szkołą, darczyńców i sponsorów, młodzież honoruje dyplomem "Przyjaciela Szkoły".

Obecnie w naszej szkole uczy się 206 uczniów w 9 oddziałach Szkoły Podstawowej oraz 2 oddziałach przedszkolnych.